מהי אורוגינקולוגיה?

 

רצפת האגן עלולה להינזק במהלך לידה טבעית: בעת מעבר הילוד בתעלת הלידה מתרחשים שינויים אנטומיים המחלישים את השרירים והרצועות התומכים ברחם, בכיס השתן ובמעי. ככל שהאישה תלד ילדים רבים יותר, ככל שילדיה ייוולדו כבדים יותר וככל שלידותיה תהינה קשות יותר כך יגברו סיכוייה להימנות עם 20% מן הנשים הסובלות מבעיות של רפיון רצפת האגן. בעיות אלו מקיפות אי-שליטה על מתן שתן ודלף שתן במאמץ כגון שעול, צחוק, עיטוש ועוד.

 

נשים אחרות נזקקות לשירותים לעיתים קרובות מאוד ביום וגם בלילה, יש הסובלות מקושי לשלוט על היציאות ויש הסובלות מבלט וגינאלי העלול להיגרם בנסיבות של צניחת רחם, כיס שתן או מעי.

 

הסבל הנגרם לאישה מתופעות הנובעות מצניחת אברי אגן מגיע לעיתים לכדי הפרעה משמעותית לתפקוד היומיומי במישורים מקצועיים, חברתיים ואישיים, אלו מגיעים עד לכדי נכות של ממש בהיבט המגבלות המוטלות על האישה הסובלת.

 

 

הטיפול במגוון הבעיות הרפואיות הנדונות מעלה מושתת על תרופות חדשניות לריסון פעילות מופרזת של שריר כיס שתן במצבי גריות יתר, פיזיותרפיה מתקדמת כגון ביו-פיד-בק, ולעיתים - יש אף צורך בפעולות ניתוחיות מסוימות, כגון ה- TVT לסוגיו. פעולות מתקדמות אשר החליפו בעשור האחרון את הניתוחים הגדולים והקשים שבוצעו בעבר הלא רחוק בכדי לרפא את רפיון רצפת האגן ודליפת השתן. פעולות ניתוחיות אלו הינן בעלות כושר ריפוי ושיקום טוב לרצפת האגן, והן נסבלות היטב על ידי המטופלות. בדרך כלל הדבר נעשה במסגרת "אשפוז יום" ובהרדמה מקומית או אזורית.

 

הניסיון הרב אשר נצבר בתחום זה בארץ ובעולם מלמד על יעילות גבוהה ושביעות רצון רבה בקרב המטופלות. מאחר ומדובר בתחום רפואי מורכב הדורש התמקצעות מיוחדת, הוכרה האורוגניקולוגיה כהתמחות נפרדת בארה"ב ובמדינות חבר העמים הבריטיים, בארץ הוקם גוף מקצועי המאגד את העוסקים בתחום. הכשרה נרחבת וניסיון רב נחוצים על מנת להבטיח אבחון נכון של מלוא הבעיות מהן סובלת האשה ואף את היכולת להבטיח לה את הטיפול המתאים לה ביותר.

 
 

ניתוח TVT SECUR (ניתח דור שלישי)

הניתוח המתקדם והחדשני ביותר לטיפול בדלף שתן הקשור לפעילות אצל האישה הינו ניתוח ה- TVT SECUR, זוהי פעולה ניתוחית זעיר פולשנית האורכת כ- 10 דקות בידי מנתח מנוסה ומיומן כאשר שיעור הריפוי ממנה מגיע ללמעלה מ- 90%.

 

הניתוח ניתן לביצוע בהרדמה מקומית או אזורית והמטופלת משוחררת לביתה בו ביום. במהלך הפעולה המנתח מניח סרט סינטטי תחת השופכה (צינור הטלת השתן), לשם שיחזור התמיכה אשר אבדה בעקבות לידה. כך גם מושבת לאישה השליטה על מתן השתן ונמנעת ממנה אי נעימות רבה.

 

לפרטים נוספים הנכם מוזמנים ליצור קשר עם המרפאה הגינקולוגית של פרופ' נוימן - נא להקיש כאן

 

     * תחום האורוגינקולוגיה (אורגינקולוג) נקרא בטעות גם אורוגניקולוגיה (אורוגניקולוג) או אורוגנקולוגיה (אורוגנקולוג).


דרכי קשר     רשימת מאמרים רפואיים     מילון מונחים     תנאי שימוש

למשלוח דואר בנושאים טכניים לגבי האתר - נא להקיש כאן       לפניה ישירה לפרופ' נוימן - נא להקיש כאן

© כל הזכויות שמורות לפרופ' מנחם נוימן - לקריאת תנאי השימוש באתר - נא להקיש כאן